TOMATIS METODE PALĪDZ MAZAJAM KĀRSAVIETIM!
Vecākiem ziņa, ka viņu bērnam ir autisma spektra traucējumi, ir kā spriedums. Ko darīt, kur griezties pēc palīdzības, kā sazināties? Par laimi jau astoto gadu Rēzeknē darbojas “Autisma atbalsta punkts”, kur var saņemt gan padomu, gan reālu palīdzību. Šogad šeit sāka strādāt pēc jaunas “Tomatis” metodes, kas jau palīdz kādam mazajam kārsavietim.
Personīgā pieredze
Irina Lipska-Leļa dzīvo ciematā netālu no Kārsavas un audzina dēlu Emīlu, kuram ir autisma spektra traucējumi. Zēnam tagad ir 7,5 gadi, bet viņš joprojām nerunā, un Irina nepārtraukti meklē jaunas iespējas, kā viņam palīdzēt.
– Mēs, iespējams, bijām pirmie, kas strādā pēc šīs metodes. Es agrāk par to nezināju. Tur ir trīs kursi, tagad mēs esam jau otrajā. Pirmo kursu pabeidzām maijā, tas ilga divas nedēļas pa divām stundām dienā. Katram bērnam ar šādiem traucējumiem ir savas īpatnības. Pēc terapijas Emīls sāka labāk saprast, ko viņam saka. Iepriekš lūdzu, lai viņš kaut ko izdara, bet viņš skatās un nesaprot, bet tagad viņš uzreiz reaģē, labāk uztver informāciju,– domās dalās Irina.
Sieviete atzīmē, ka izmaiņas ir pamanāmas ar neapbruņotu aci. Kurss ietekmēja arī bērna attīstību, viņa spēju saprast un motorikas funkcijas, viņš kļuva mierīgāks.
– Tagad mums ir otrais kurss, es ceru, ka dēls sāks runāt. Mēs uz to ļoti ceram,– saka Irina.
Par metodi
“Tomatis” metodi 1950. gadu sākumā izstrādāja franču otolaringologs Alfreds Tomatis, un tās pamatā ir secinājums, ka cilvēka auss veic divas funkcijas: pasīvu – dzirdēt, aktīvu – uztvert nepieciešamo informāciju un ignorēt nevajadzīgo. Pat ja bērnam viss kārtībā ar dzirdi, tas negarantē, ka viņa smadzenes spēj apstrādāt saņemto informāciju. Bērniem ar autismu, disleksiju, Dauna sindromu un alāliju bieži rodas dzirdes informācijas apstrādes traucējumi.
Lai stimulētu smadzenes, ir izveidots unikāls skaņas apstrādes aparāts, ar kura palīdzību iespējams panākt pāreju no zemām uz augstām frekvencēm un otrādi. Apmācības laikā bērns klausās mūziku un balsis austiņās un vienlaikus var zīmēt, veidot kaut ko no plastilīna, spēlēties.
“Tomatis” Rēzeknē
Biedrību “Autisma atbalsta punkts Rēzeknē” dibināja Edgars Šilins un Sandra Bičkova-Šilina. Kad Sandra pētīja dažādas iespējas, kā palīdzēt dēlam Markusam, viņa uzzināja par “Prognoz Med” klīniku Sanktpēterburgā. Biedrībai izveidojās cieša sadarbība ar klīniku, kas ļāva sūtīt bērnus no Latvijas uz Sanktpēterburgu saņemt rehabilitāciju. Savukārt “Autisma atbalsta punkts Rēzeknē” darbinieki varēja mācīties pie vadošiem speciālistiem.
Šogad Rēzeknē tika nogādāts jaunākais aparāts audio-vokālās korekcijas kursam pēc “Tomatis” metodes, kas nozīmē, ka mums
ir jaunākais aprīkojums. Mūsu speciālisti Aivars Kaupužs un Ilona Bruskovska pabeidza divu nedēļu mācību kursus Sanktpēterburgā, kur studēja gan teoriju, gan praksi,– stāsta E. Šilins.
Jāatzīmē, ka metodes aprakstā teikts, ka pirmie rezultāti ir pamanāmi dažu nedēļu vai pat dienu laikā pēc nodarbību sākuma, dziļākas izmaiņas notiek lēnāk. Bet vissvarīgākais ir tas, ka sasniegtie rezultāti saglabājas ilgu laiku un pati terapija bērnam ir absolūti droša.
Marina Rabazova, Ludzas Zeme